Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default merita FULL hd fata de HD ready la dm800?

salutare!

am decis sa mi schimb tv ul actual. samsung 82cm, hd ready.

as vrea sa iau ceva intre 102 si 117 cm, dar nu vrea sau cheltuiesc bani aiurea de detalii de marketing..

daca as gasi nu as lua tv, monitor ar fi perfect dar nu prea se gasesc si sunt mult mai scumpe..

intrebarea mea este:

tinand cont ca Dreambox 800, stie maxim 60hz si 1080i, e de ajuns un tv HD ready cum am avut pana acum? bineinteles diagonala 106-117cm.. cu rez 1366X768 pixeli.

ESTE DIFERENTA la imagine daca iau FULL HD, tinand cont de cele scrise mai sus?

nu am nevoie de 1080p, si cu siguranta nu voi tine acest tv mai mult de 2 ani..

Ce diferenta este intre plasma tv si lcd tv, hd ready, 1366X768 pixeli, exclus 1024x768?, totusi am impresia ca la plasme 1024x768 e mai des intalnit.

MULTUMESC. si astept sfaturi de la pasionati si cei care au testat, vazut diferente.

neaparat vreau samsung. exclus altceva.
    VU+Solo2, Samsung ue40D7000,ue37D5700,Diablo Wifi, Offset 0,9m - 9E-13E-19E-23E, Offset 1.2m -28 E , 1.2m - 36 E, Offset 0.9m - 1w

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mark21 View Post
    salutare!

am decis sa mi schimb tv ul actual. samsung 82cm, hd ready.

as vrea sa iau ceva intre 102 si 117 cm, dar nu vrea sau cheltuiesc bani aiurea de detalii de marketing..

daca as gasi nu as lua tv, monitor ar fi perfect dar nu prea se gasesc si sunt mult mai scumpe..

intrebarea mea este:

tinand cont ca Dreambox 800, stie maxim 60hz si 1080i, e de ajuns un tv HD ready cum am avut pana acum? bineinteles diagonala 106-117cm.. cu rez 1366X768 pixeli.

ESTE DIFERENTA la imagine daca iau FULL HD, tinand cont de cele scrise mai sus?

nu am nevoie de 1080p, si cu siguranta nu voi tine acest tv mai mult de 2 ani..

Ce diferenta este intre plasma tv si lcd tv, hd ready, 1366X768 pixeli, exclus 1024x768?, totusi am impresia ca la plasme 1024x768 e mai des intalnit.

MULTUMESC. si astept sfaturi de la pasionati si cei care au testat, vazut diferente.

neaparat vreau samsung. exclus altceva.
    Fie ca e 1080i sau 1080p, rezolutia e mult mai mare decat la HD-Ready (720p). E vorba de full-HD. Parerea mea- daca il pui intr-o camera foarte mare si te uiti de la lai mult de 6-7 metri, atunci nu prea conteaza diferenta intre HD si Full-HD. Daca insa o sa stai mai aproape de el, o sa se simta. Fa si tu un test la magazin cu ambele variante, de la distanta la care privesti acasa televizorul (s-ar putea ca aia la magazin sa nu poata furniza semnal HD, caz in care testul tau nu poate fi facut).
    Din experienta, pot sa-ti spun ca la o diagonala de 82 cm, privind de la mai mult de 3 metri, nu se observa diferenta.

Eu zic ca daca tot mergi pe diagonala mare si ai un receiver care furnnizeaza semnal video Full-HD, sa iei TV Full-HD.
    Last edited by SpaceDebris; 27th August 2009 at 13:51.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default plasma is the answer

....am decis sa mi schimb tv ul actual. samsung 82cm, hd ready.... neaparat vreau samsung. exclus altceva.
    Salut,

Eu iti recomand sa schimbi tehnologia adica de la LCD sa treci la Plasma.
    O sa vezi diferenta la contrast, culori, unghi de vizualizare.
    I-ati o plasma Panasonic Full HD de 42 inch si nu vei regreta.
    Fa un test mergi la un shop si pune un blu ray de la ei pe un lcd si apoi
    pe o plasma si vezi diferenta.
    Nu fa testul pe SD ca se poate sa nu vezi diferenta.
    Eu am "una mica" Panasonic de 50 inch si in combinatie cu dm800 face un
    show minunat la meciuri, concerte ce vrei tu evident in HD.
    Diferenta de tehnologie modul de formare al pixel-ului si timpul de raspuns
    combinata cu o reprocesare a imaginii la 100Hz si mai nou la 400 Hz si 600Hz seria Neo face ca plasmele Panasonic sa fie imbatabile.
    Legat de overburning sa nu-ti faci probleme.
    Incearca si nu vei regreta.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satlex View Post
    Salut,

Eu iti recomand sa schimbi tehnologia adica de la LCD sa treci la Plasma.
    O sa vezi diferenta la contrast, culori, unghi de vizualizare.
    I-ati o plasma Panasonic Full HD de 42 inch si nu vei regreta.
    Fa un test mergi la un shop si pune un blu ray de la ei pe un lcd si apoi
    pe o plasma si vezi diferenta.
    Nu fa testul pe SD ca se poate sa nu vezi diferenta.
    Eu am "una mica" Panasonic de 50 inch si in combinatie cu dm800 face un
    show minunat la meciuri, concerte ce vrei tu evident in HD.
    Diferenta de tehnologie modul de formare al pixel-ului si timpul de raspuns
    combinata cu o reprocesare a imaginii la 100Hz si mai nou la 400 Hz si 600Hz seria Neo face ca plasmele Panasonic sa fie imbatabile.
    Legat de overburning sa nu-ti faci probleme.
    Incearca si nu vei regreta.
    salut! merci de raspunsuri.

Nu stiu de ce dar nu mi surade plasma tv..
    ce sa fac cu 100Hz si mai nou la 400 Hz si 600Hz seria Neo face ca plasmele Panasonic, daca dm800, nu stie decat maxim 60 hz./

Pana la urma am ales si l am comandat...
    http://www.samsung.de/produkte/detai...5-0ffbfd931f39

VU+Solo2, Samsung ue40D7000,ue37D5700,Diablo Wifi, Offset 0,9m - 9E-13E-19E-23E, Offset 1.2m -28 E , 1.2m - 36 E, Offset 0.9m - 1w

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default ok

Pana la urma am ales si l am comandat...
    http://www.samsung.de/produkte/detai...5-0ffbfd931f39
    Cel mai important lucru e ca tu sa fi multumit cu ce ai ales restul sunt numai pareri....Vizionare placuta si sa ne dai niste review-uri dupa ce iti vine jucaria.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

era acum cateva luni o discutie,aici pe forum, in care cineva spunea ca are o plasma de 1024x768 si n-are rost sa-ti iei cu 1920x1080,ca oricum nu se vede diferenta.Eu spun ca se vede diferenta intre hd ready si full hd,nu pe aparate de masura,asa cum ma intreba cineva,ci la ochiometru.Pana la urma conteaza ce percepe ochiul,nu ce-ti spun aparatele.Eu am un lcd sony 32w4000 pe care l-am luat dupa ce am comparat in magazine cu panasonic.Sony este deasupra,la contrast mai ales.Nu am luat plasma ca are consum dublu si urmaresc transmisii 4:3 in format 4:3 care la plasma am inteles ca-ti raman dungi laterale verticale.Nu vreau sa fac zoom la imagine ca sa-mi umple tot ecranu'........

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Pe langa rezolutii sunt foarte imporatante si engine-urile televizoarele care prelucreaza imaginea.

La un tv Full HD aceste engine-uri sunt mai bune.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu vreau de regula sa ma bag in discutii decat in mod constructiv...dar ce se discuta pe acest "subiect " m-a "termenat" ...fratilor : Tv-urile HD READY POT AVEA REZOLUTII 1080p apropo de ce spunea "SpaceDebris" si pot reda un blueray la rezolutie maxima....Diferenta intre un HD READY si un FULL HD o reprezinta prezenta unui tuner HD ...daca acel televizor are acel tuner este full hd , iar acel tuner poate sti T=terestru , C=cablu, etc...Un televizor care "este pregatit sa redea HD" are nevoie de un semnal ce vine pe un cablu HDMI pt. a putea reda HD... Deci in acest caz avem DM800 care este sursa de semnal HD si nu avem nevoie decat de un TV HD READY ...dac te gandesti si pe viitor ca vei receptiona pe cablu direct , fara receptor in casa sau poate vei instala o antena terestra atunci fa investitia si cumpara un televizor FULL HD....

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Bobbob , vezi ca initial si eu am mers pe aceasta teorie : "Diferenta intre un HD READY si un FULL HD o reprezinta prezenta unui tuner HD ...daca acel televizor are acel tuner este full hd " , dar ca de obicei practica are grija sa ne demonstreze contrariu
    Mai jos ai 3 modele de la Sony - TOATE FIIND FULL HD - : http://www.sony.ro/comparison/kdl40s...0k/kdl40s5600k , dar uita-te atent la sectiunea ACORD si ai sa vezi ca numai este valabila ideea ta "teoria ca teoria , practica ne omoara"
    Mai nou acum legat de ce ai scris tu , se face referire la tuner daca este sau nu HD cu notatia "HDTV 1080" sau ceva asemanator , dar in care esti avizat ca acel tv-lcd are tuner hd (HDTV)
    Deci in principiu acum notiunea de "Full HD" se refera strict la posibilitatea de A REDA REZOLUTII DE 1920 x 1080 , fara a include si partea de RECEPTIE/TUNER HDTV (pt. tuner - HDTV 1080)
    Tot atat de adevarat , este ca in prezent nu toti producatorii respecta aceste 2 reclame in ale afisa pe tv-lcd-ul lor

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lupull View Post
    Bobbob , vezi ca initial si eu am mers pe aceasta teorie : "Diferenta intre un HD READY si un FULL HD o reprezinta prezenta unui tuner HD ...daca acel televizor are acel tuner este full hd " , dar ca de obicei practica are grija sa ne demonstreze contrariu
    Mai jos ai 3 modele de la Sony - TOATE FIIND FULL HD - : http://www.sony.ro/comparison/kdl40s...0k/kdl40s5600k , dar uita-te atent la sectiunea ACORD si ai sa vezi ca numai este valabila ideea ta "teoria ca teoria , practica ne omoara"
    Mai nou acum legat de ce ai scris tu , se face referire la tuner daca este sau nu HD cu notatia "HDTV 1080" sau ceva asemanator , dar in care esti avizat ca acel tv-lcd are tuner hd (HDTV)
    Deci in principiu acum notiunea de "Full HD" se refera strict la posibilitatea de A REDA REZOLUTII DE 1920 x 1080 , fara a include si partea de RECEPTIE/TUNER HDTV (pt. tuner - HDTV 1080)
    Tot atat de adevarat , este ca in prezent nu toti producatorii respecta aceste 2 reclame in ale afisa pe tv-lcd-ul lor
    Pentru mine FULL HD inseamna ca acel televizor pe langa o rezolutie nativa 1080p trebuie sa aiba si acel tuner Tuner TV High Definition (MPEG 4) - H.264 ...si pt. oricine cred ca asta inseamna....dar iata ca Sony a inventat conceptul Sony Gold Full HD , si cum veti vedea mai jos nu explica daca aparatele respective au acel tuner HDTV , aceasta fiind o clasificare proprie cu care , cumparatorul este amortit ...In exemplul tau cu acele televizoare din seria S doar 5600 are tuner HDTV...La Samsung am impresia ca sunt mai corecti afiseaza FULL HD 1080p , decat la cele care sunt full . CLASIFICAREA FULL HD nu apare nicaieri ca si clasificare internationala care sa contina un anumit nivel de dotare tehnica al unui produs ....fiecare brand il utilizeaza cum vrea . In conceptul meu si cred ca al orcaruia full inseamna plin adica sa contina tot...dar iata mai jos cum vede SONY acest FULL HD CARE ESTE UN FEL DE HD READY
    Înţelesul logo-urilor

HD Ready are o rezoluţie minimă de 720 de linii pentru afişarea conţinutului High Definition.

Poate accepta formate video HD în 720p şi 1080i, dar nu poate afişa rezoluţia completă de la surse 1080p.

Imaginile pot fi uşor distorsionate, aşadar nu este perfect, dar obţineţi totuşi imagini de calitate uimitoare cu Blu-ray Discs™, DVD-uri upscaled şi jocuri PLAYSTATION®3.

Pentru a utiliza acest logo, televizorul trebuie să dispună de un ecran panoramic, de o componentă analogică, precum şi de o conexiune HDMI™.

HD Ready 1080p sau ‘Full HD’ reprezintă viitorul. Este rezoluţia ecranului care îndeplineşte cerinţele minime pentru HD Ready cu adăugarea a 1920 x 1080 pixeli.

Afişează conţinut la 1080i şi 1080p fără distorsiuni, ceea ce înseamnă că puteţi alege un ecran mai mare decât cel al televizorului pe care îl deţineţi în prezent (chiar dacă nu dispuneţi de o cameră foarte mare).

Detaliile mai fine înseamnă că puteţi sta mai aproape de ecranul televizorului fără a vedea pixelii individuali, aşa încât să vă bucuraţi pe deplin de generaţia următoare de sisteme de divertisment pentru acasă.

Mai mult, logo-ul HD Ready 1080p garantează posibilitatea reproducerii conţinutului la 24 Hz (24 de cadre pe secundă), precum şi la 50 Hz şi 60 Hz (de exemplu, DVD).

HDTV include un tuner digital integrat cu televizorul, suplimentar faţă de cerinţele pentru HD Ready. Aceasta înseamnă că puteţi să primiţi şi să afişaţi conţinut HD fără a adăuga o unitate tuner.

HDTV 1080p este echivalent cu HDTV, dar acceptă rezoluţie full HD la 1920 x 1080, precum şi conţinut 24p (de exemplu, filme Blu-ray Disc™).

Sony Gold Full HD a fost conceput pentru a vă ajuta să configuraţi o lume High Definition în propria locuinţă. Toate produsele au o rezoluţie de 1080 linii.

Aceasta înseamnă că puteţi conecta un televizor la Handycam®, Cyber-shot, playerul Blu-ray Disc™ sau consola PS3™ pentru configuraţia completă Full HD. Aşadar, nu treceţi cu vederea acest logo şi creaţi-vă propria experienţă High Definition.

succesuri

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Ideea este ca notiunea de "FULL HD" , inseamna altceva in opinia producatorilor , fata de opiniile unor useri
    De aceea unii producatori au inceput cu "n" variante la aceasta notiune de "FULL HD"

Un lucru este cert , tv-lcd-urile care au TUNER HD/MPEG4 AU SI RECLAMA CU HDTV 1080

Exista si tv-lcd-uri care NU AU REZOLUTIE FULL HD ( de exemplu au 1366 x 768 ) , dar in schimb au TUNER HD/MPEG4 SI DE ACEEA EXISTA IN PLUS RECLAMA DEDICATA TUNERULUI HDTV : http://www.lcd-compare.com/televiseu...G-LE32B450.htm

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lupull View Post
    Ideea este ca notiunea de "FULL HD" , inseamna altceva in opinia producatorilor , fata de opiniile unor useri
    De aceea unii producatori au inceput cu "n" variante la aceasta notiune de "FULL HD"

Un lucru este cert , tv-lcd-urile care au TUNER HD/MPEG4 AU SI RECLAMA CU HDTV 1080

Exista si tv-lcd-uri care NU AU REZOLUTIE FULL HD ( de exemplu au 1366 x 768 ) , dar in schimb au TUNER HD/MPEG4 SI DE ACEEA EXISTA IN PLUS RECLAMA DEDICATA TUNERULUI HDTV : http://www.lcd-compare.com/televiseu...G-LE32B450.htm

Notiunea de FULL HD este o muiangeala cronica , inventata de producatori care nu este decat un mod de prostire a cumparatorului . Cand spun HD FULL ar trebui sa insemne ca indiferent de sursa de semnal pot vedea o imagine de maxim 1080p pe un televizor ,acel semnal putand fi transmis terestru , prin cablu ,etc NU EXISTA UN STANDARD "FULL HD" INTERNATIONAL-ACCEPTAT ,daca detii aceasta informatie te rog sa-mi spui si mie unde apare si ce inseamna FULL HD...Mai mult de atat am o intrebare pt. tine : Stiind ca televizorul cand primeste un semnal printr-un cablu HDMI este monitor , cum se numeste rezolutia 2560x1600 sau 1920x1200 , de care sunt capabile multe monitoare , cumva SUPER FULL HD ? Succesuri !

PS. Nu te supara dar am senzatia ca tii cu producatorii care nu stiu ce sa mai inventeze sa prosteasca clientii ...inventeaza ei standarde si clasificari proprii si este normal ca cetateanul sa "alunece"
    Last edited by bobbob; 30th August 2009 at 15:33.

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bobbob View Post
    Nu vreau de regula sa ma bag in discutii decat in mod constructiv...dar ce se discuta pe acest "subiect " m-a "termenat" ...fratilor : Tv-urile HD READY POT AVEA REZOLUTII 1080p apropo de ce spunea "SpaceDebris" si pot reda un blueray la rezolutie maxima....Diferenta intre un HD READY si un FULL HD o reprezinta prezenta unui tuner HD ...daca acel televizor are acel tuner este full hd , iar acel tuner poate sti T=terestru , C=cablu, etc...Un televizor care "este pregatit sa redea HD" are nevoie de un semnal ce vine pe un cablu HDMI pt. a putea reda HD... Deci in acest caz avem DM800 care este sursa de semnal HD si nu avem nevoie decat de un TV HD READY ...dac te gandesti si pe viitor ca vei receptiona pe cablu direct , fara receptor in casa sau poate vei instala o antena terestra atunci fa investitia si cumpara un televizor FULL HD....
    Bob...

Un televizor este considerat Full-HD când rezoluţia nativă a panoului LCD/Plasma este de 1920x1080. Rezoluţia unui panou este dată de numărul de pixeli "înghesuiţi" pe acel panou şi nu are legătură cu prezenţa unui tuner HD:
    - 1920 de pixeli pe orizontală şi 1080 pe verticală la Full-HD
    - 1366 pixeli pe orizontală şi 768 pe verticală la LCD-urile HD-Ready.

Aici am o observaţie de făcut la TV-urile HD-Ready cu plasmă: nu o să găsiţi (eu cel puţin nu am găsit) o plasmă HD-Ready care să aibă rezoluţia de 1366x768. Toate au rezoluţia de 1024x768, o rezoluţie care nu respectă standardul 720p (transmisiile în 720p au rezoluţia minimă de 1280x720, deci de pierd 256 de pixeli, ceea ce va duce la o deformare a imaginii pe orizontală). Deci, aviz amatorilor de plasme: ori luaţi plasma full-HD, ori mai bine un LCD HD-Ready.

Acum, ce spuneai tu despre 1080p la televizoarele HD-Ready este parţial fals. Sunt anumite TV-uri care accepta pe intrare semnal 1080i (eu am un LG HD-Ready pe care scrie "'1080i input"), asta pentru a fi compatibile cu receptoarele HD sau cu playerele Blu-Ray. Ce se întâmplă la un astfel de TV, este un downscaling de la 1080i la 720p.
    Last edited by SpaceDebris; 30th August 2009 at 15:48.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SpaceDebris View Post
    Bob...

Un televizor este considerat Full-HD când rezoluţia nativă a panoului LCD/Plasma este de 1920x1080. Rezoluţia unui panou este dată de numărul de pixeli "înghesuiţi" pe acel panou şi nu are legătură cu prezenţa unui tuner HD:
    - 1920 de pixeli pe orizontală şi 1080 pe verticală la Full-HD
    - 1366 pixeli pe orizontală şi 768 pe verticală la LCD-urile HD-Ready.

Aici am o observaţie de făcut la TV-urile HD-Ready cu plasmă: nu o să găsiţi (eu cel puţin nu am găsit) o plasmă HD-Ready care să aibă rezoluţia de 1366x768. Toate au rezoluţia de 1024x768, o rezoluţie care nu respectă standardul 720p (transmisiile în 720p au rezoluţia minimă de 1280x720, deci de pierd 256 de pixeli, ceea ce va duce la o deformare a imaginii pe orizontală). Deci, aviz amatorilor de plasme: ori luaţi plasma full-HD, ori mai bine un LCD HD-Ready.

Acum, ce spuneai tu despre 1080p la televizoarele HD-Ready este parţial fals. Sunt anumite TV-uri care accepta pe intrare semnal 1080i (eu am un LG HD-Ready pe care scrie "'1080i input"), asta pentru a fi compatibile cu receptoarele HD sau cu playerele Blu-Ray. Ce se întâmplă la un astfel de TV, este un downscaling de la 1080i la 720p.
    Hai ca azi am chef de postat...

"1366 pixeli pe orizontală şi 768 pe verticală la LCD-urile HD-Ready. "
    GRESIT ...nu ai vazut HD READY 1080p ? mai intereseaza-te...Succesuri !

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bobbob View Post
    Hai ca azi am chef de postat...

"1366 pixeli pe orizontală şi 768 pe verticală la LCD-urile HD-Ready. "
    GRESIT ...nu ai vazut HD READY 1080p ? mai intereseaza-te...Succesuri !
    Nu am văzut. Toate TV-urile cu rezoluţia aia sunt prezentate ca fiind Full-HD. Ştiu unde baţi... e o chestiune de exprimare. Bineînţeles că un Full-HD e HD-Ready (HD-Ready, tradus ad literam, înseamnă "pregătit pentru High-Definition"). Dar din punct de vedere comercial, sunt diferenţiate cu denumirile astea, pentru ca Ixulescu să ştie dacă ia un TV cu reoluţie 1920x1080 sau 1366x768.

Dacă nu mă crezi, dă o raită şi pe aici ca să te documentezi.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)