Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
    Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Question Instalatie termica (boiler, panouri solare, automatizare ...)

Sunt (inca) in faza de proiectare a casei, in curand trebuie sa le spun proiectantilor ce vreau de la sistemul de incalzire.
    O sa fie pe gaze ... asta e sigur.
    Casa are cca 340 mp utili, va fi izolata termic foarte bine (caramida Ytong cu polistiren de 10 cm), dar vreau si panouri solare cu un sistem performant de management termic.
    Pentru centrala termica, panouri solare si automatizarea aferenta (inclusiv reglaj zonal temperaturi), ce firme imi recomandati? Viessman e suficient de bun pentru centrala si panouri? Honeywell pentru automatizare?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    Sunt (inca) in faza de proiectare a casei, in curand trebuie sa le spun proiectantilor ce vreau de la sistemul de incalzire.
    O sa fie pe gaze ... asta e sigur.
    Casa are cca 340 mp utili, va fi izolata termic foarte bine (caramida Ytong cu polistiren de 10 cm), dar vreau si panouri solare cu un sistem performant de management termic.
    Pentru centrala termica, panouri solare si automatizarea aferenta (inclusiv reglaj zonal temperaturi), ce firme imi recomandati? Viessman e suficient de bun pentru centrala si panouri? Honeywell pentru automatizare?
    Fa-l cu incalzire geotermala...
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Am luat in calcul si asa ceva, dar nu se justifica. Investitia este mare (20-25.000 EUR) iar amortizarea se face in mai mult de 30 ani.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

amortizarea nu stiu daca se face vreodata. firma care face instalatia acorda garantie cu conditia sa se faca servicul regulat. la fiecare service se schimba anumite componente care se platesc tot de catre utilizator.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Corect, astea nici nu le mai luasem in calcul.

Moderator Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Cel mai bine era sa te gandesti la o casa pasiva incorporata in sol si asa aveai tot timpul anului conditii excelente de temperatura (vara racoare si iarna cald) cu interventii minime, eventual folosind niste panouri solare cu tub vidat si incalzire prin pardoseala si doar in mod exceptional o pompa de caldura care sa concentreze caldura obtinuta cu panourile.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

E prea tarziu pentru asta, proiectul de rezistenta este gata.
    Mai mult decat asta, casa are 3 gradini si toata casa a fost proiectata astfel incat, din orice colt al casei sa vezi minim 2. Are suprafete vitrate mari (pentru peisaj si lumina) iar asta influenteaza balanta termica. A fost un compromis deja acceptat de noi, deci nu ne mai putem intoarce.

Am descoperit la Honeywell un sistem de management al locuintei care poate rezolva toate problemele (management termic, sistem alarmare, actionare jaluzele, gestionarea filtrelor de apa etc etc). Toate device-urile se leaga pe LAN, ceea ce este foarte convenabil, oricum trebuia sa cablez toata casa.
    Ceva in genul asta vreau si intrebam daca mai exista si alte firme serioase (americane sau germane) care sa faca asa ceva.
    Despre panourile solare nu stiu aproape nimic ...

Moderator Expert

Posts Thanks / Likes

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

... Casa are cca 340 mp utili, va fi izolata termic foarte bine (caramida Ytong cu polistiren de 10 cm)....
    La caramizile de gaz-beton (ytong) daca peretele e mai gros de 20 cm (si banuiesc ca e) nu mai ai nevoie de izolatie termica suplimentara. Acum daca ai facut-o, ai facut-o, asta e, rau nu-ti face decit la buzunar, daca insa nu ai facut-o inca mai intereseaza-te sa te asiguri ca nu arunci banii degeaba.

Panourile solare sunt momentan singura optiune de energie rentabila cu adevarat.

Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    Fa-l cu incalzire geotermala...
    Am luat in calcul si asa ceva, dar nu se justifica. Investitia este mare (20-25.000 EUR) iar amortizarea se face in mai mult de 30 ani.
    Intr-adevar, investitia in asa ceva nu se justifica, doar daca vrei sa dormi linistit ca ajuti la protectia mediului si nu arzi resurse, insa te va "rupe" la buzunar, sondele (capul) deja la 5-7 ani trebuiesc schimbate si nu sunt ieftine deloc (~5000 euro), deci nu se amortizeaza niciodata.

bafta
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    La caramizile de gaz-beton (ytong) daca peretele e mai gros de 20 cm (si banuiesc ca e) nu mai ai nevoie de izolatie termica suplimentara. Acum daca ai facut-o, ai facut-o, asta e, rau nu-ti face decit la buzunar, daca insa nu ai facut-o inca mai intereseaza-te sa te asiguri ca nu arunci banii degeaba.
    ................
    Merci pentru raspuns.
    Caramida de 30cm si polistiren de 10cm aveam si la casa din Viena. Confortul termic era excelent iar factura la incalzire era pur si simplu ridicul de mica. Pe de alta parte, la cererea mea, proiectantii au folosit pentru izolatii standardele DIN, care sunt mai "dure" decat cele de la noi.
    Din punct de vedere costuri, diferenta nu este foarte mare intre 8 si 10 cm de polistiren pentru ca manopera, adezivul si plasa de sustinere e aceeasi.
    Asa ca, pentru mai putin de 1000 EUR platiti in plus o sa am o casa foarte bine izolata.

Revin la problema mea: panouri solare, automatizare, boiler etc. Care va pricepeti?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Asadar:
    1.Obligatoriu incalzire in pardoseala
    2.Centrala termica in condesatie + boiler bivalent de capacitate destul de mare in situatia incalzirii prin panouri solare.
    3.Sistem de panouri solare preferabil cu tuburi vidate.

Tinin cont ca vrei un aport termic la incalzire prin panouri solare vara o sa ai o problema cu un excedent de caldura care poate fi folosit la incalzirea unei piscine si/sau jacuzzi sau daca nu un sistem de acoperire partiala a panourilor.
    Recomandarea mea este sa nu complici prea tare sistemul de automatizare si mai ales sa nu le amesteci intre ele cu sistem de alarma , de supraveghere etc.Cel putin daca pica un sistem ramin celelalte .
    Echipamentele le cumperi in functie de banii pe care doresti sa-i investesti dar la tubulatura ingropata si la sistemele de distributie a agentului termic sa nu te zgircesti.

f11

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

referitor la incalzirea in pardoseala, aceasta poate provoca probleme venelor de la picioare si rezultatul picioare care se umfla !
    despre filtre performante de apa ma intereseaza si pe mine.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Asta e ceva nou.

Inseamna ca daca am incalzire la calorifer, o sa am durere de spate si sciatica.

Iar daca incalzirea e mai sus, am probleme la cap ?

Incalzirea in pardoseala e buna, doar daca locuiesti intr-o casa foarte rece, fara izolatie.
    Numai ca e nevoie obligatoriu si de o alta sursa, complementara.

Pentru ca temperatura agentului termic care intra in instalatia din pardoseala nu are voie sa depaseasca 35-40 de grade, temperatura obtinuta nu depaseste 27 de grade, iar corpul uman are 37, in cazul asta mai bine iei niste fete sa le intinzi pe jos...

Alte dezavantaje ar fi faptul ca datorita caldurii emanate, se ridica si particule de praf, microorganisme nocive, care pot dauna plaminilor, in nici un caz picioarelor.

Deci, daca eu as avea bani, nu i-as baga in incalzire in pardoseala.

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Viessman si Honeywell sunt marci consacrate in domeniul lor.

Actual la moda sunt incalzirile electrice in pardoseala. De exemplu pentru 160mp este necesara o putere de 12kW iar costurile de instalare ajung undeva la 2000euro. Garantia cablurilor este 10 ani. Daca te intereseaza pot sa-ti dau mai multe detalii.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

12 kw/h inseamna 120 kw/h pe zi, daca le folosesc doar noaptea.

Eu am factura la lumina 120 kw/h pe luna si platesc 80 ron.

Deci, el va plati 80 ron pe zi cind foloseste incalzirea.

Pai, cu 2000 de euro, platesc factura la lumina pentru 20 de ani.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)