Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Cine poate calcula ?

Voi sunteti mai destepti ca mine si cu siguranta calculati mai usor , asa ca spuneti-mi si mie cat ar fi costat drepturile pe care le are Digi Sport (Liga1,Primera Division,Il Clacio,Bundesliga,Premier League, NBA,tenis,MotoGP,meciurile oficiale ale Stelei si nu numai in cupele europene,handbal,alte competitii de anvergura) daca ar fi fost oferite de catre Boom , operator ce va jegmaneste de bani pentru optiunea secundara a unei comepetitii (C.L) pentru care ei au platit (retineti!) mai putin decat a platit DigiSport pentru 3 meciuri (Ujpest - Steaua si dubla Steaua - St.Patrick's).

Calculati , faceti diferenta , comparam daca este cazul iar apoi mai discutam despre cea mai mare platforma DTH din Europa centrala si de est si poate cel mai scum si slab (raport calitate/pret) operator din aceeasi regiune.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Voi sunteti mai destepti ca mine si cu siguranta calculati mai usor , asa ca spuneti-mi si mie cat ar fi costat drepturile pe care le are Digi Sport (Liga1,Primera Division,Il Clacio,Bundesliga,Premier League, NBA,tenis,MotoGP,meciurile oficiale ale Stelei si nu numai in cupele europene,handbal,alte competitii de anvergura) daca ar fi fost oferite de catre Boom , operator ce va jegmaneste de bani pentru optiunea secundara a unei comepetitii (C.L) pentru care ei au platit (retineti!) mai putin decat a platit DigiSport pentru 3 meciuri (Ujpest - Steaua si dubla Steaua - St.Patrick's).

Calculati , faceti diferenta , comparam daca este cazul iar apoi mai discutam despre cea mai mare platforma DTH din Europa centrala si de est si poate cel mai scum si slab (raport calitate/pret) operator din aceeasi regiune.

Fanta
    Ai perfecta dreptate.Senta parole.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Fanta
    Nu contesta nimeni si bravos ca au luat tot caimacul ... acum sa aiba si canale sa le transmita.........
    Din cate stiu eu boom a dat 30 mil. euro pe optiunea de ch league .... nu poti compara cu pretul pt 3 meciuri ale stelei car enu au cum sa sara de 1 mil euro ............

O fi steaua no 1 si eu dupa craiova tin din romania doar cu ei si mi-e mila de ce aveti in frunte ........ da poate pleaca la parlamentu european si isi aduce un om ca lumea sa conduca ... un fel de manager general.....
    Bergodi oricum nu apuca etapa a 10 a ............ il linseaza berbecali daca va bat cateii ...

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Fanta
    Felicitari. cum zicea cineva pe alt topic, sa speram ca se dau meciurile in direct, nu premiera.. ca le vedem in alta parte daca nu..

cu Digisport HD o sa fie o chestie, asteptam.. ca nu i bai..
    Spania in HD chiar nu trasmiste decat C+ Spain... asa ca o sa fie super..

Ita, si Germania in HD e peste tot..ca de altfel Anglia.

Sky UK a dat pe Sky Sport HD2/HD3 sezonul trecut Primera Division, dar nu erau meciurile HD , preluau streamul sd., pe un post cu rezolutie de hd,. nici macar 16/9 nu erau. As ca asteptam Digisport HD.
    VU+Solo2, Samsung ue40D7000,ue37D5700,Diablo Wifi, Offset 0,9m - 9E-13E-19E-23E, Offset 1.2m -28 E , 1.2m - 36 E, Offset 0.9m - 1w

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lukas75 View Post
    Nu contesta nimeni si bravos ca au luat tot caimacul ... acum sa aiba si canale sa le transmita.........
    Din cate stiu eu boom a dat 30 mil. euro pe optiunea de ch league .... nu poti compara cu pretul pt 3 meciuri ale stelei car enu au cum sa sara de 1 mil euro ............

O fi steaua no 1 si eu dupa craiova tin din romania doar cu ei si mi-e mila de ce aveti in frunte ........ da poate pleaca la parlamentu european si isi aduce un om ca lumea sa conduca ... un fel de manager general.....
    Bergodi oricum nu apuca etapa a 10 a ............ il linseaza berbecali daca va bat cateii ...

30 de milioane ? de ce ? de ruble ? Optiunea secundara costa cateva sute de mii de euro pe sezon ! batalia este pe prima optiune , in multe tari aceata nici nu este vanduta .

Marele dejavantaj a competietiei este faptul ca meciurile se desfasoara la aceeasi ora si practic prima optiune sugruma ca audienta pe cele secundare.

Daca joaca Unirea cu o echipa mediocra iar celalalt meci este Real-Juventus care credeti ca o sa aiba o audienta adevarata ?
    Luati exemplu meciul de diseara , poate cei de la Boom Sport sa bage Real cu Chelsea dar nu or sa aiba nici 1% din audienta meciului Timisoarei.
    Dar ce discut eu de Boom nimeni nu masoara audienta acestor canale....sunt la nivelul de audienta a lui zapping tv.

Fanta

Auzi...30.000.000 euro....pai daca aveau jidanii lui Boom atatia bani mai cumparau un transponder.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Ar fi fost minim un milion de lei vechi pe luna,dar sa nu facem astfel de calcule pentru ca cei de la Boom n-ar fi avut niciodata atatia bani sa cumpere toate campionatele importante.
    Digi TV + 2XDolce + DM7000
    De ieri am si Boom.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Si cand te gandesti ca dupa ce au castigat drepturile pentru Liga I multi carcoteau c-o sa ajunga la faliment si uite ca au ajuns sa ia aproape tot in materie de fotbal. Bravo Rds

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Ai dreptate Fanta. Cei de la Boom speculeaza totul, avand totusi destui "instalatori pe net" care sa le faca reclama. Digi in acest moment este cel mai bun de pe piata, in privinta nr. de canale transmise/pret. Pacat ca nu au investit mai mult si in cablu (digicablu).
    Se pare ca si Dolce se imbolnaveste de la Boom prin noua politica de preturi.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

tot ce conteaza acum este ca aceste meciuri sa fie transmise live

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Daca Boom ar fi avut acele drepturi (e amuzant sa ne gandim ca ar putea avea vreodata atatia bani , chiar cu 10 Israeluri in spate) ar fi pus acele transmisiuni la 99 de RON abonamentul , + 1 Leu/meci .

10 meciuri 99+10 , 15 meciuri 99+15 , etc .

Altii le dau gratuit , e diferenta intre girafa si microb .

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by palink View Post
    Si cand te gandesti ca dupa ce au castigat drepturile pentru Liga I multi carcoteau c-o sa ajunga la faliment si uite ca au ajuns sa ia aproape tot in materie de fotbal. Bravo Rds
    pai dupa ce au dat chix cu liga 1, au fost obligati sa bage mana mai adinc in buzunar ca sa faca audienta. si audienta faci doar cu programe de calitate nu cu liga lu' mitica, asa ca hd la digi poate la vara viitoare ca banii sau cam dus.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Audienta faci doar cu LIGA I si doar daca ai acoperire nationala.
    Mai bine sa te documentezi decat sa dai doar impresii.

Tu crezi ca intereseaza pe ei audienta daca i-au pus numele DIGI, deci zero sanse sa il mai vada altii decat abonatii DIGI? Au reclama, fidelizare si imagine intr-un singur pachet, asta conteaza pt ei.
    Last edited by geor4; 20th August 2009 at 12:08.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Uite cu ce se face audienta , micul vasile :

Antena 1: FC Vaslui – Unirea Urziceni
    • Repriza I – 764.300 telespectatori (6,6 rating)
    • Repriza a II-a – 636.000 de telespectatori (5,5 rating)
    Pro TV: Chelsea - Liverpool
    • Repriza I – 574.000 telespectatori (5 rating)
    • Repriza a II-a – 764.000 de telespectatori (6,6 rating)
    Antena 1: Dinamo – Rapid
    • Repriza I – 961.400 telespectatori (8,3 rating)
    • Repriza a II-a – 970.000 de telespectatori (8,4 rating)
    Pro TV: Porto - Manchester
    • Repriza I – 562.500 telespectatori (5 rating)
    • Repriza a II-a – 762.200 de telespectatori (6,6 rating)

Te roade la ficat ca au succes cu Liga1 , nu ?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)