PDA

View Full Version : De ce nu s-au declansat airbag-urile?

coppersink
18th July 2008, 09:58
De curand fratele meu a vrut sa faca pe cascadoru si s-a rasturnat cu masina de doua ori (in lateral). Masina este un Kia Ceed. Nu trebuia sa se declanseza airbeg-urile?Tinand cont ca avaria la masina este de peste 90% (plafonul 100%.portiere si stalpi 100%) nu trebuia sa se declanseje cel putin airbag-urile laterale?
Ma poate lamuri cineva de ce nu s-au declansat aurbagurile?

francezul
18th July 2008, 10:04
Avea centura pusa?

coppersink
18th July 2008, 11:57
In loc sa auzi sunetul de la centura preferi s-o puni si daca vrei si daca nu vrei.

gymi
18th July 2008, 11:58
Ce viteza avea ?

coppersink
18th July 2008, 12:26
Aproximativ 90-100 Km/H . Dar are relevanta si viteza?
Airbagurile nu sunt pentru protectie? sau sunt doar pentru protectie la impact, la rostogolire nu...

Sp@rtacus
18th July 2008, 12:40
Aproximativ 90-100 Km/H . Dar are relevanta si viteza?
Airbagurile nu sunt pentru protectie? sau sunt doar pentru protectie la impact, la rostogolire nu...
Daca nu avea centura pusa nu prea cred ca avea sanse sa i-se deschida airbagurile...

coppersink
18th July 2008, 12:57
Dar avea centura pusa!!!!! Alt motiv?

Rover
18th July 2008, 13:01
Daca o fi cazut direct pe plafon, poate ca senzorii de declansare nu or fi fost actionati. Din cate stiu eu, senzorii declanseaza in momentul in care se exercita o presiune directa.

coppersink
18th July 2008, 14:02
Nu a cazut direct pe plafon.
A trebuit sa faca curba la stanga si a iesit in decor rostogolind-use de doua ori. Cel putin odata a ajuns sa se exercite presiune pe una din portiere, stalp din mijloc. (avarile la usi constau in deformarea panoului cat si a stalpului)
Probabil se declansaza numai in urma unui impact intr-o anumita zona, zic si eu...

francezul
18th July 2008, 14:53
Ar trebui ceva photo ca sa ne putem pronuntza sigur,dupa aceea nu uitatzi ca e kia cu multe pe hirtie shi in realitate mai putzine ca shi garantzia aia a lor daca citeshti atent clauzele e exact ca la nemtzi furt pe fatza!

L_DM500s
18th July 2008, 19:38
Computerul de la airbag-uri declanseaza airbagurile in functie de mai multi parametrii unul dintre ei fiind decelerarea.
Daca decelerarea nu depaseste o anumita valoare, airbagurile nu vor fi declansate indiferent daca senzorii de impact din usi, bara sunt declansati deoarece nu este nevoie de ele, centurile putand sa tina ocupantii in siguranta in scaune.
In cazul de fata se pare ca masina nu s-a oprit brusc ci s-a rostogolit de cateva ori reducand astfel progresiv viteza automobilului si computerul nu a considerat necesar declansarea airbag-urilor.
Daca masina se oprea direct in pom era alta situatie si precis sareau airbag-urile.

p.s.
In ce stare este conducatorul auto ?

Mayerling
18th July 2008, 19:46
Computerul de la airbag-uri declanseaza airbagurile in functie de mai multi parametrii unul dintre ei fiind decelerarea.
Daca decelerarea nu depaseste o anumita valoare, airbagurile nu vor fi declansate indiferent daca senzorii de impact din usi, bara sunt declansati deoarece nu este nevoie de ele, centurile putand sa tina ocupantii in siguranta in scaune.
In cazul de fata se pare ca masina nu s-a oprit brusc ci s-a rostogolit de cateva ori reducand astfel progresiv viteza automobilului si computerul nu a considerat necesar declansarea airbag-urilor.
Daca masina se oprea direct in pom era alta situatie si precis sareau airbag-urile.

p.s.
In ce stare este conducatorul auto ?

Pai vezi,de saracul frate "cascador" nu a intrebat nimeni,doar despre masina.A avut asigurare ?.Atunci e bine,se va ocupa asigurarea de faptul ca nu s-au declansat airbag-urile.

coppersink
18th July 2008, 20:06
Multumesc pentru lamuriri
'' Cascadorul'' n-a patit nimic, doar o mica zgarietura la degetul mic de la mana si aia gand a incercat sa iasa.
Are asigurare dar si la asigurare ii cu cantec. inca nu au terminat cu evaloarea.
Cat de avariata trebuie sa fie masina pentru a primii despagubirea integrala?

smarius
18th July 2008, 21:15
Cat de avariata trebuie sa fie masina pentru a primii despagubirea integrala?

parca 75% din masina

badboy
19th July 2008, 00:53
'' Cascadorul'' n-a patit nimic, doar o mica zgarietura la degetul mic de la mana si aia gand a incercat sa iasa.

super tare , s-a zgiriat la degetul mic de la picioru sting , cind a incercat sa declanseze airbagurile , dar masina , masina , avea airbaguri laterale in dotatie ????

Medox
19th July 2008, 18:46
nu mai subestimati airbagurile astea mo... tot ce vad eu este un "cascador" care s-a ales doar cu o zgarietura si niste airbaguri viclene care nu s-au obosit pentru atata lucru... de ce sa se sinucida saracele? cred ca ele au stiut de la inceput cum se termina povestea :)

hidric
20th July 2008, 16:08
super tare , s-a zgiriat la degetul mic de la picioru sting , cind a incercat sa declanseze airbagurile , dar masina , masina , avea airbaguri laterale in dotatie ????

chiar asta am vrut sä intreb si eu
cine stie poate nu are nici frontale
:lolsign:

garlic_dog
20th July 2008, 20:42
nu mai subestimati airbagurile astea mo... tot ce vad eu este un "cascador" care s-a ales doar cu o zgarietura si niste airbaguri viclene care nu s-au obosit pentru atata lucru... de ce sa se sinucida saracele? cred ca ele au stiut de la inceput cum se termina povestea :)

Pai de aia e cu cantec despagubirea. Erbegurile sunt intacte, deci costa neshte bani, deci nu e 75 la suta avariata. Le vindem si dupa aia vedem ce mai recuperam de la masina si dupa aia...

Treceti maine!

dongle
22nd July 2008, 14:57
ai aici un crash test Kia cee'd

http://www.youtube.com/watch?v=iJtcI50JJ8A

sau aici
http://www.oeamtc.at/refresh/frameset.php?p=http://www.oeamtc.at/netautor/html_seiten/crashtest/kompaktklasse/kia_ceed_2007_detail.htm

cristinel
23rd July 2008, 09:06
Cu banii de la asigurare sa-si cumpere MASINA !
baFTA

ntire2000
3rd August 2008, 00:43
dongle, uite aici inca un link http://www.youtube.com/watch?v=Wk0jBg69YwA&NR=1

daca o sa ai rabdare o sa observi ca ce ai vizionat tu era o selectie putin "obiectiva" a intregului test la care a fost supusa masina

si nu va mai mirati de kia ca a fost mai acu doi ani un fraier de mitic cu un wv touareg turtit intre 2 tir-uri si la ala tot asa i se deschisesera doar vreo 2 airbaguri din alea 12 din dotarea masinii....

Gazduire Web si Inregistrare Domenii