PDA

View Full Version : Intreaba un nestiutor

giovani
9th March 2016, 20:37
Eu am un Dreambox 8000 HD PVR si un Alma 2300.
Am vazut pe FEED ca-i dat necodat meciul Zenit Petersburg-
Benfica in format MPEG-4.N-am reusit sa vad nimic,nici macar nu am semnal.
Pe alti transponderi am semnal 90/76%.Antena am Emme Esse Al 100 cm.
Daca acest feed era in format MPEG-2 eu aveam vreo sansa sa-l receptionez cu "sculele"mele?
Daca nu,atunci ce receptor mi-ar trebui sa pot receptiona feeduri in MPEG-4 ?

rock5
9th March 2016, 20:41
cauta pe net si vezi.....

niscu
9th March 2016, 21:23
Cu receptoarele care le ai se poate receptiona feed-uri.
Ai pus FEC-ul care trebuie ? frecventa si sr-ul ?
Vezi ca la fec-ul ar trebuii sa fie 7/9 .Cred ca te referi la feed-uri digi sport pe 1w.

giovani
9th March 2016, 21:52
Cu receptoarele care le ai se poate receptiona feed-uri.
Ai pus FEC-ul care trebuie ? frecventa si sr-ul ?
Vezi ca la fec-ul ar trebuii sa fie 7/9 .Cred ca te referi la feed-uri digi sport pe 1w.

Eu de aici iau feeduri.
http://www.satelliweb.com/index.php?section=livef (http://www.satelliweb.com/index.php?section=livef)
FEC ii dau ce vad acolo.

Militianu
9th March 2016, 22:40
Eu am un Dreambox 8000 HD PVR si un Alma 2300.
Am vazut pe FEED ca-i dat necodat meciul Zenit Petersburg-
Benfica in format MPEG-4.N-am reusit sa vad nimic,nici macar nu am semnal.
Pe alti transponderi am semnal 90/76%.Antena am Emme Esse Al 100 cm.
Daca acest feed era in format MPEG-2 eu aveam vreo sansa sa-l receptionez cu "sculele"mele?
Daca nu,atunci ce receptor mi-ar trebui sa pot receptiona feeduri in MPEG-4 ?

Feed.ul este transmis necodat , dar este Mpeg 4 4:2:2 și este receptionabil doar cu receptoare profesionale care stiu această recepție .

giovani
9th March 2016, 23:49
Feed.ul este transmis necodat , dar este Mpeg 4 4:2:2 și este receptionabil doar cu receptoare profesionale care stiu această recepție .

Care din modelele de receptoare AZBOX stiu blindscan,care poate scana format 4-2-2 mpeg2 si mpeg4 hd ?
Sau stiti vreun alt model de asemenea receptor ?
Mie nu-mi trebuie super profesional,as vrea sa pot decoda asemenea feeduri care se transmit liber.
Alocat pentru asta 1200 ron.
Va multumesc.

mariust5
10th March 2016, 01:49
Nici unul , doar mpeg2 , pt ce vrei tu TBS pt PC .

niscu
10th March 2016, 14:36
De regula fedurile sunt transmise necodate, dar operatorul il poate coda . Majoritatea feed-urilor sunt codate in Biss , iar cheie se repeta aproape intotdeauna. In ceace priveste compresia ( formatul ) este H-264 , deci Hd si se poate receptiona cu orice receptor Hd .Mai putin cele de la dolce , digi si orange. Scanare manuala a transponderului respectiv.

giovani
10th March 2016, 21:49
cauta pe net si vezi.....

@rock5.Tu din 26 aprilie 2015 tot intrebi ce receptor clona la clona sa-ti cumperi.Nu s-a plictisit nimeni de tine,ti-au raspuns fiecare dupa cum a crezut.In 9 03 2016 faci cunoscut ca ti-ai cumparat un receptor,mare scula pe bascula de 520 lei.
Eu in ultimii 10 ani am cumparat 3 dreamuri originale(doua le am si acum),receptoare la care tu nu poti decat sa visezi,n-am pus atatea intrebari pt.asta cate pusesi tu la clona clonelor.
Eu am pus o intrebare,daca nu stiai raspunde la ea,bine era sa taci.In aproape un an de"ce receptor sa-mi cumpar"cine te trimise pe tine sa cauti pe net ?
Rusinos.Cam ai o parere despre tine mai mare decat se cuvine.
Cu tine nu intru in polemica,intelectul ii o zestre natala,nesimtirea n-are treaba cu intelectul.

Cine-ti spuse tie,in aproape un an sa cauti pe net ?
Nu tie rusine,mai bine taceai ca mai mult castigai.
PS.Sa-mi spuna cineva ca se gaseste vreun receptor pt.ceea ce vreau eu,convins sa fi ca in max 10 zile ii la mine-n casa,nu-mi trebuie un an sa pun intrebari.
Eu vad acest forum pt. intrebari,nu-l vad pt.nesimtiti.
Raspund la intrebarile nestiutorilor cei care vreau si stiu.
Ceilalti sa nu se bage ca musca in curu calului.
Sau crezi ca eu n-am cautat pe net ? Daca ma lamuream cu ceea ce-mi trebuie nu mai intrebam aici.

gladix
10th March 2016, 21:53
daci va rog sa nu faceti offtopic aici,fara polemici.aveti private daca doriti,punct

Phenom
11th March 2016, 07:04
cica Octagon SF-1018 HD ar stii si MPEG 4 4:2:2 blindscan etc
cauta modelul si vezi

ai aici un forum in germana referitor la acest model

http://forum.dxtv.de/wbb/thread.php?threadid=15935