PDA

View Full Version : Receptie Sky UK spot UK in Romania

arsenal83
4th January 2016, 11:48
Eram foarte interesat la un moment dat de cumpararea unei antene cu care sa receptionez posturile libere BBC si ITV din Marea britanie pana cand m-au bagat in ceata tot felul de informatii contradictorii referitoare la receptia lor in Romania. Posturile respective sunt pe satelit la 28,2 est pe satelitii 2E,2F,2G spotul UK si conform hartii oficiale de acoperire nu pot fi receptionate in Romania. Am intrebat la un moment dat pe cineva si mi-a zis ca ar fi fost posibila receptia in centrul tarii cu o antena de 2,2 metri. Cautand alte dovezi ca ar fi posibila receptia in Romania nu a mai confirmat nimeni nici macar cu o antena de 3 metri. De aceea eram curios daca mai are cineva vreo idee cat de mare ar fi necesara antena pentru receptia acelor canale ( a spotului UK ) in Romania.

Harta acoperirii pe spotul UK : http://www.satbeams.com/footprints

Multumesc.

linuxx23
6th February 2017, 16:06
Buna,

Din curiozitate am incercat sa setez o antena Telekom de 0,8 si prind in SD posturile skysport uk , numai ca calitetea semnalului este pe la 40%. Probabil cu o antena de 1,2-1,5 merg decent.

Linuxx23

serpiko
6th February 2017, 16:57
Buna,

Din curiozitate am incercat sa setez o antena Telekom de 0,8 si prind in SD posturile skysport uk , numai ca calitetea semnalului este pe la 40%. Probabil cu o antena de 1,2-1,5 merg decent.

Linuxx23

Omul a intrebat de sporturile de UK pentru canalele FTA BBC si ITV , nu are nici o treaba ce ai zis tu acolo cu ce are nevoie el. El cauta spoturile de UK de pe satelitul Astra 2E care la noi merg cu antena de la 3,7 metri la 7 metri in functie de locatie, iar ce ai mentionat tu acolo sunt satelitii Astra 2F si 2G care intra in toata Romania perfect cu antene intre 1,2 metri si 1,8 metri in functie de locatie.

gladix
6th February 2017, 17:11
Buna,

Linuxx23
locatia daca se poate

romero69
8th February 2017, 16:17
De ceva vreme nu receptionez BT Sporturile.
La voi?

gladix
8th February 2017, 19:50
spot uk,adio la noi